Podłączanie komputera stacjonarnego do sieci Wi-Fi

Dodano: 22 lipca 2021
wifi

Router, umożliwiający połączenie internetowe znajduje się daleko od mojego komputera stacjonarnego. W domyślnych opcjach routera znajduje się połączenie Wi-Fi, ale w komputerze stacjonarnym z reguły brak takiego połączeń.

Tak jak karta sieciowa Wi-Fi jest wbudowana w notebookach i tabletach, brak podobnego oprogramowania w większości komputerów stacjonarnych. Dysponują one jedynie gniazdem dla kabla sieciowego.

Możesz w prosty sposób i w przystępnej cenie dokupić kartę sieciową Wi-Fi w postaci odbiornika Wi-FI na USB – w skrócie ,,odbiornika Wi-Fi”. Wszystko, czego potrzebujesz na swoim komputerze, aby to zrobić, to darmowy port USB 2.0/3.0, który jest dostępne w kilku miejscach na obecnym komputerze.

Odbiorniki USB są oferowane przez wielu producentów, a ich koszt oscyluje między 10 a 30 euro. Ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego odbiornika pamiętać, że musi mieć połączenie z routerem Wi-Fi.

Powinieneś więc zwrócić uwagę na następujące punkty:

  • Odbiorniki Wi-FI są dostępne w dwóch różnych w postaciach ultrakompaktowe odbiorniki nano, odrobinę większe niż 10 centymetrów; odbiorniki w standardowym rozmiarze o wielkości zbliżonej do kart pamięci USB.

Rys. 1. Moduł Wi-Fi w formacie nano można podłączyć do złącz USB w komputerze

  • Nano-odbiorniki mają tę zaletę, że nie wystają po włożeniu ich do komputera. Nie istnieje praktycznie ryzyko, że zahaczysz o taki odbiornik, kiedy będzie włożony, i wyrwiesz go z gniazda.

  • Wadą nano-odbiorników jest to, że ze względu na swoją kompaktową budowę, wbudowana antena Wi-Fi ma małą moc. Odbiornik Wi-Fi w standardowym rozmiarze wypada od niego lepiej pod tym względem, dzięki większej antenie, co przekłada się na lepszy odbiór Wi-Fi.

  • Jeśli nano-odbiornik jest podłączony z tyłu komputera, a router Wi-Fi znajduje się daleko od niego, metalowa obudowa komputera często zasłania fale Wi-Fi tak starannie, że połączenie Wi-Fi działa w ślimaczym tempie, albo nie funkcjonuje wcale.

  • W przypadku odbiorników Wi-Fi w standardowym rozmiarze często dołączony do niego jest kabel przedłużający, dzięki któremu możesz na przykład umieścić odbiornik znacznie powyżej blatu swojego biurka. Tak więc odbiór Wi-Fi pozostaje niezakłócony.

Alternatywą dla odbiorników standardowych są odbiorniki z podłączanymi antenami. Taka antena zapewnia zazwyczaj doskonałe połączenie internetowe.

Wada: znajduje się daleko od urządzenia i dlatego powinna być używana jedynie podłączona do portu USB, gdzie nie istnieje ryzyko, że zaczepisz się o nią.

Do użytkowania wraz z komputerem stacjonarnym najlepszym rozwiązaniem jest odbiornik USB z przedłużaczem USB w standardowym rozmiarze. Firmy takie jak AVM czy Netgear oferują dobry sprzęt oraz doskonały stosunek jakości do ceny.

Odbiorniki typu nano są odpowiednie jedynie jeśli router Wi-Fi znajduje się blisko komputera – często jednak możesz również skorzystać z kabla sieciowego.