Jak rozwiązać problem z aktualizacjami Windows 10

Dodano: 21 lipca 2021
windows10

Od momentu aktualizacji do wersji 1909 funkcja aktualizacji nie działa tak jak trzeba: kiedy otwieram tę funkcję w ustawieniach, cały czas wyświetla mi się komunikat: ,,sprawdzanie aktualizacji”. Mimo że nie udaje się znaleźć żadnych, to jednak komunikat także nie znika. Co mogę zrobić, aby zakończyć takie wyszukiwanie?

Najprostszą metodą, aby zakończyć wyszukiwanie aktualizacji, jest przede wszystkim ponowne uruchomienie komputera. Tym samym system Windows przerwie na daną chwilę taki proces. Z uwagi na to, że Windows nie może pobrać żadnych aktualizacji i nawet nie otrzymuje informacji na temat dostępności najnowszych, pojawia się pytanie o przyczynę takiego problemu.

Zazwyczaj za takie sytuacje odpowiedzialny jest program bezpieczeństwa producenta innego niż Microsoft, taki jak G-DATA, Norton lub Kaspersky.

Rys. 1. Program antywirusowy może być przyczyną problemów w działaniu automatycznych aktualizacji Windows

Taka zainstalowana zapora ogniowa uniemożliwia systemowi Windows nawiązać połączenie z serwerem, gdzie znajdują się aktualizacje Microsoftu, aby je pobrać. W ten sposób do Twojego systemu nie docierają już informacje na temat aktualizacji, a Windows nie może przeprowadzić skutecznego ich wyszukiwania.

Przyczyną jest prawdopodobnie niewielka zmiana nowej wersji systemu Windows w porównaniu z poprzednią, za sprawą której program bezpieczeństwa nie współdziała już w 100 procentach niezawodnie ze wszystkimi funkcjami systemu.

Masz do dyspozycji dwie możliwości, aby błyskawicznie rozwiązać problem. Sprawdź, czy w danym momencie posiadasz zaktualizowaną wersję swojego programu bezpieczeństwa. Aby wyszukać aktualizacje, zacznij od otworzenia centrum sterowania programu, dwukrotnie klikając na ikonkę programu w prawym dolnym rogu paska zadań. Z reguły funkcja aktualizacji programu znajduje się bezpośrednio jako przycisk w oknie aplikacji.

Po kliknięciu przycisku program antywirusowy powinien pobrać i zainstalować zarówno nowe definicje wirusów, jak również nową wersję programu, jeśli jest dostępna.

Jeśli podczas aktualizacji zauważysz, że pobierane są jedynie najnowsze definicje wirusów, może pomóc Ci jedna sztuczka: na klawiaturze naciśnij przycisk [Alt], aby wyświetlić pasek menu w głównym oknie programu antywirusowego. Następnie kliknij Pomoc na pasku menu, a w kolejnym kroku z rozwijanego menu wybierz Sprawdź (wyszukaj) aktualizacje (co oznacza dostępne aktualizacje Twojego programu antywirusowego).

Jeśli również taka aktualizacja nie pomaga, spróbuj na koniec odinstalować swój program bezpieczeństwa. Nie musisz się martwić: program antywirusowy ,,Windows Defender”, który jest wbudowany w Windowsa, a także zapora ogniowa systemu Windows niezawodnie chronią Cię przed złośliwym oprogramowaniem i atakami hakerów. Kiedy zniknie blokada ze strony zapory ogniowej innego producenta, informacje o aktualizacjach powinny znów działać.

Korzyść dla Ciebie. Kiedy tyko system Windows 10 może ponownie nawiązać połączenie z serwerem aktualizacji firmy Microsoft, Windows znów wyświetli komunikat Sprawdzanie aktualizacji jedynie przez kilka sekund.