Jakie zastosowania mają urządzenia NAS

Dodano: 5 sierpnia 2020
NAS

NAS to skrót od Network Attached Storage (sieciowa pamięć masowa). Jest to mały komputer z połączeniem sieciowym, do którego możesz podłączyć, w zależności od wielkości, jeden, dwa lub więcej dysków twardych. Serwer NAS może w ten sposób przechowywać więcej danych niż zwykły komputer. Zazwyczaj NAS jest podłączony za pomocą kabla sieciowego do routera WLAN, a tym samym jest zintegrowany z siecią domową.

NAS służy do przechowywania dużej ilości danych i udostępniania ich wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci za pośrednictwem połączenia sieciowego. Dzięki temu dysk twardy Twojego komputera nie musi przechowywać dużych plików, jak na przykład filmy wideo.

Z drugiej strony, wiele urządzeń może w tym samym momencie uzyskać dostęp do przechowywanych danych, na przykład aby odtworzyć muzykę czy filmy lub dokumenty. Kiedy Ty otwierasz wideo na swoim komputerze, Twoja rodzina może dzięki NAS na przykład słuchać muzyki na smartfonie lub oglądać zdjęcia na tablecie.

Poza tym serwer NAS może służyć jako nośnik danych do stworzenia kopii zapasowej systemu i Twoich danych osobistych – zamiast dysku twardego USB. Na wypadek problemów z dyskiem twardym Twojego komputera, jesteś optymalnie chroniony przed utratą danych.

Rys. 1. Typowe urządzenie NAS z dwoma wnękami na dyski twarde

Nowoczesne urządzenia NAS są tak potężne, że czasem mogą być nawet wykorzystywane jako dodatkowy komputer. W tym celu w niektórych modelach może być zainstalowany nawet dodatkowy system operacyjny, taki jak Windows lub Linux.

Oprócz obowiązkowego portu sieciowego większość modeli NAS ma co najmniej jeden port USB do podłączenia myszy, drukarki lub pamięci USB. W niektórych przypadkach istnieje nawet port, który umożliwia podłączenie NAS do telewizora lub monitora.