Kilka nieoczywistych faktów o fajerwerkach

Autor: Ruth Drost-Hütt

Dodano: 12 grudnia 2018
Fotolia_130606265_Subscription_Monthly_M

 

To przeżycie!

Fakt, że w Sylwestra Polacy dosłownie wystrzeliwują w powietrze ponad 500 milionów złotych w czasie krótszym niż jedna godzina, można wytłumaczyć jedynie szczególną wartością tego doświadczenia. Niektórzy uwielbiają bawić się ogniem. Inni wolą postawić wyrzutnię i patrzeć. Jeszcze inni wspominają, jak ich szalony ojciec chrzestny przeprowadzał przeprowadził z nimi tajne eksperymenty pirotechniczne. Chyba każdy z entuzjazmem myśli o wystrzeliwaniu fajerwerków w niebo.

Nasza rada: W 2018 roku wydajmy mniej pieniędzy na fajerwerki, a zainwestujmy w doświadczenia. Nawet jeśli koncert, lot paralotnią, impreza, czy niezwykłe wakacje szybko się skończą – wspomnienia będą dłużej sprawiać ci radość, niż nowa para butów, dywan, czy smartfon.

  

Tempo, tempo!

Podczas startu, proste fajerwerki z supermarketu osiągają prędkość do 100 km/h (!) i utrzymuje się ona zaskakująco długo. Dopiero po dwóch trzecich drogi ich lot spowalnia.

Nasza rada: Zacznij rok w takim samym tempie! Już od 1 stycznia! Nie wahaj się ruszyć z projektami, które są dla ciebie ważne. Podziel rok w taki sposób, by osiągnąć podstawowe cele w stylu fajerwerków – najpóźniej do dwóch trzecich roku (wiele z nich nałoży się z wakacjami).

  

Niepowtarzalny!

Fajerwerki oparte są na stosunkowo prostych reakcjach chemicznych. Sole wapnia sprawiają, że pojawia się kolor żółty, a sole strontu – czerwony. Iskrzący się złoty ogon rakiety sylwestrowej to czarny proch zamoczony w paliwie rakietowym, a efekt piorunów osiąga się dzięki magnezowi. Najróżniejsze formy powstają w wyniku połączenia substancji świetlnych z kartonowymi lub plastikowymi półpowłokami. I choć komponenty są zazwyczaj takie same, efekt na niebie jest niepowtarzalny.

Nasza rada: W 2019 roku uczcij fakt, że twoje życie jest wyjątkowe. Sprawdź w jaki sposób możesz połączyć komponenty związku, pracy, przyjaźni itp. w nieco inny sposób i jaki będzie tego efekt. Bądź dumny z wszystkiego, co potrafisz (nawet jeśli jest to coś drobnego). Bądź szczęśliwy, kiedy wypadniesz z rutyny i ciesz się tym, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

  

Wszyscy razem!

Nawet jeśli wszyscy mogliby oglądać fajerwerki z okna, większość ludzi wychodzi o północy na zewnątrz. Sąsiedzi, którzy tylko witają się grzecznie przez cały rok, stoją teraz razem na chodniku i podziwiają razem kolorowe przedstawienie. Na wzgórzach i dużych skwerach, obcy ludzie stoją razem i zachwycają się fajerwerkami.

Nasza rada: Niech 2019 będzie rokiem spotkań. Co zbliża Was do siebie – w pracy, w domu, na ulicy, w rodzinie, chórze, wspólnocie...? Może to być wspólny projekt lub uroczystość. Możecie też razem podziwiać codzienne, małe cudy (nawet jeśli nie są tak spektakularne jak noworoczne fajerwerki sylwestrowe). Urosły kwiaty, których nie posadziłeś? Wciąż zrzędliwy kolega ma lepszy humor? A może ćwiczona razem pieśń zaczęła pięknie wybrzmiewać?