Czy korzystając z wyszukiwarki KRS, możemy zapoznać się z danymi o dłużnikach?

Autor: Artykuł partnerski

Dodano: 3 marca 2022
young-woman-works-laptop-takes-notes-notebook

Krajowy Rejestr Sądowy to ogromna, składająca się z kilku zbiorów, baza danych. Wiele użytecznych informacji odnajdą w niej m.in. przedsiębiorcy, ale czy KRS przyda nam się, gdy chcemy zapoznać się z danymi o dłużnikach niewypłacalnych?

Co trzeba wiedzieć o Krajowym Rejestrze Sądowym?

Jest to jedna z najmłodszych ogólnodostępnych baz danych, jakie działają w Polsce. Mimo tego, że akty prawne, które jasno zdefiniowały formę oraz kształt zbioru zostały przegłosowane przez Sejm już 20 sierpnia 1997 roku, to Krajowy Rejestr Sądowy został uruchomiony dopiero 1 stycznia 2001 roku. 

Początkowo można było przeglądać odpisy z KRS tylko w 21 Sądach Rejonowych, spośród których co najmniej jeden znajduje się w każdym województwie w Polsce. W ten sposób udało się zapewnić równy dostęp do usługi wszystkim obywatelom kraju. 

Wielką rewolucją, dzięki której możemy dziś korzystać z wyszukiwarki KRS w ALEO.com, było zakończenie digitalizacji danych Krajowego Rejestru Sądowego. Po szeregu nowelizacji i poprawek do odpowiednich ustaw baza jest dziś dostępna w wersji online, a cyfrowy odpis ma taką samą moc prawną, jak tradycyjny odpowiednik wydany przez Sąd.

Warto zauważyć, że — w przeciwieństwie do bazy NIP, REGON czy PESEL — Krajowy Rejestr Sądowy nie był budowany od zera. Znajdziemy tam dane, które wcześniej były dostępne w:

  • Rejestrze Handlowym, 
  • Rejestrze Przedsiębiorstw Państwowych,
  • Rejestrze Stowarzyszeń, innych organizacji społecznych, zawodowych, fundacji i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Jakie dane są gromadzone w KRS?

Baza składa się z rejestrów, które są podzielone na odpowiednie działy. Warto zauważyć, że różnią się one w zależności od tego, czyje dane przeglądamy. Inne informacje znajdziemy na przykład w rejestrze przedsiębiorców, a inne opisują fundacje, wybrane stowarzyszenia, czy jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli szukamy kompleksowych danych o działalnościach gospodarczych, to KRS pod wieloma względami wypada lepiej niż baza NIP.

Główne informacje o przedsiębiorstwach, jakie można tam znaleźć, to m.in. dane teleadresowe, informacje o formie prawnej działalności oraz filiach, jeśli firma takie posiada. Wyjątkową cechą zbioru jest też możliwość analizowania kolejnych przekształceń prawnych. Dzięki KRS można w całości prześledzić ten proces. Jeśli forma prawna tego wymaga, to w Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziemy też dane statutowe.

W Dziale II odnajdziemy dane o sposobie reprezentowania podmiotu na zewnątrz. Umieszczono tam też informacje o organie nadzorującym oraz o osobach, które tam zasiadają. Mamy też pełen wgląd w dane o prokurze, wliczając w to jej rodzaj. 

W kolejnych działach znajdziemy m.in. informacje o kodach PKD, dzięki czemu szybko dowiemy się, w jakim sektorze rynku funkcjonuje wybrana firma. Jeśli przedsiębiorstwo nie opłaca składek czy podatków na czas, to takie dane również znajdziemy w KRS. 

Gdy zastanawiamy się nad podjęciem współpracy z firmą, warto spojrzeć też do Działu V i VI. Znajdziemy tam informacje o ewentualnym powołaniu zarządu komisarycznego lub o wszczęciu postępowania naprawczego (wraz z danymi syndyka lub zarządcy). 

Jakie dane o dłużnikach znajdują się w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Od 1997 roku baza doczekała się kilku znaczących nowelizacji. Jedną z najgłośniejszych, a zarazem wzbudzających największe kontrowersje, była przegłosowana przez Sejm poprawka o dodaniu informacji o dłużnikach niewypłacalnych.

Mimo wielu emocji, jakie towarzyszyły głosowaniu, trzeba przyznać, że intencja ustawodawcy była jak najbardziej właściwa. Nowy zbiór danych ma chronić firmy przed nawiązaniem współpracy z podmiotami, które mają skomplikowaną sytuację finansową, a co za tym idzie, mogą wkrótce zostać zlikwidowane. 

W Krajowym Rejestrze Sądowym można też odnaleźć informacje o dłużnikach alimentacyjnych. Należy pamiętać o tym, że są tam upubliczniane dane osób, które zalegają z wypłatą zasądzonych opłat co najmniej przez pół roku. Po uregulowaniu zobowiązań, po pewnym czasie wpisy znikną z bazy KRS.

Warto wiedzieć też o tym, że w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych, który z legislacyjnego punktu widzenia wchodzi w skład bazy KRS, znajdziemy też dane o osobach, które na mocy decyzji Sądu Upadłościowego zostały pozbawione prawa do wykonywania działalności na własny rachunek. Znajdziemy tam też informacje o dłużnikach, jeśli osoby te spełniają przesłanki zawarte w artykule 1086 Kodeksu Postępowania Cywilnego.