Uważaj na znalezione pamięci USB – to może być podstęp

Dodano: 24 lutego 2019
USB

Cyberprzestępcy sięgają po coraz bardziej perfidne sztuczki, aby zdobyć dostęp do Twojego komputera. Przykłady? Rzekomo pozostawiona lub zgubiona pamięć USB może otworzyć przestępcom drzwi do Twojego komputera.

Według badań przeprowadzonych w 2016 r. przez amerykańskie uniwersytety 45% ankietowanych osób nie mogło się oprzeć, aby podłączyć do komputera znalezione pamięci USB. Dzieje się tak, ponieważ ludzie są ciekawi danych, które mogą się na nich znajdować lub chcą zidentyfikować właściciela.

Jednak może być to niebezpieczne, jeśli pendrive’ie został umieszczony nim złośliwy program. W ten sposób złośliwe oprogramowanie może wykonywać dowolne operacje na Twoim komputerze, a nawet ściągać inne podobne programy z Internetu.

Jeśli na przykład w bibliotece lub na stacji kolejowej znajdziesz zgubioną pamięć USB, pod żadnym pozorem nie podłączaj jej do swojego komputera. Hakerzy i złodzieje danych celowo pozostawiają kości pamięci zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, aby nabrać niczego nie podejrzewające ofiary. Najlepiej zostawić taką pamięć USB w znajdującym się w danym miejscu biurze rzeczy znalezionych.