Poznaj potężny bezpłatny program antywirusowy

Dodano: 26 kwietnia 2020
virus

Nieoczekiwanie w skrzynce pocztowej znalazłeś e-mail, zawierający plik zip. Zawsze istnieje podejrzenie, że może w nim być ukryty złośliwy program. Może tak być nawet w przypadku, gdy zainstalowany program antywirusowy, nic nie wykrył i nie poinformował Cię o niebezpieczeństwie.


Jeśli nie jesteś pewien, czy otworzyć zapisany załącznik e-mail, dodatkowo sprawdź plik za pomocą skanera antywirusowego Virustotal pod kątem obecności złośliwego oprogramowania. Oczywiście możesz w podobny sposób przeskanować inne pliki za pomocą Virustotal.

Zaleta takiego rozwiązania: Virustotal do wykrywania wirusów wykorzystuje technologię ponad 60 programów antywirusowych i dlatego jest zdecydowanie bardziej godny zaufania niż zainstalowane na dysku programy antywirusowe.

Zaledwie 5 kroków wystarczy, abyś mógł sprawdzić swój plik za pomocą Virustotal:


  1. Zacznij od uruchomienia przeglądarki internetowej i wpisz adres https://www.virustotal.com/pl/

  2.    Poczekaj, aż strona załaduje się, a następnie kliknij lewym przyciskiem myszy w polu wyszukiwania. Wtedy otworzy się okno Eksploratora Windows.

Rys. 1. Skanuj pliki za pomocą Virustotal

  1. Przejdź do lokalizacji pliku zip, który otrzymałeś jako załącznik do wiadomości e-mail. Wybierz żądany plik, klikając na niego, a następnie naciśnij Wybierz plik.

  2. Po tym, jak klikniesz na Przeskanuj Twój plik zostaje przesłany do Virustotal. Uwaga: w zależności od wielkości Twojego pliku i szybkości łącza internetowego całe skanowanie może potrwać kilka minut.

  3. Po przesłaniu do Virustotal program sprawdza plik pod kątem obecności wirusów, jak również innych szkodliwych programów, by wyświetlić Ci wynik analizy po krótkim okresie oczekiwania. W naszym przykładzie Virustotal w badanym pliku wykrył dwa szkodliwe programy.

  Rys. 2. Virustotal wykrywa szkodliwe programy niemal ze 100-procentową skutecznością

Jeśli Twój plik zawiera niebezpieczne oprogramowanie, natychmiast usuń go z dysku twardego. Virustotal daje Ci zielone światło, że możesz taki plik spokojnie otworzyć.